Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ŠTO DONOSI NOVI ZAKON O ZAHTJEVIMA ZA PRISTUPAČNOST PROIZVODA I USLUGA?

Slika: ŠTO DONOSI NOVI ZAKON O ZAHTJEVIMA ZA PRISTUPAČNOST PROIZVODA I USLUGA?

Zakon o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga usvojen je po hitnom postupku, a trebao bi se početi primjenjivati od 28. lipnja ove godine u svim državama članicama EU, pa tako i Hrvatskoj

Krajem lipnja 2025. godine na snagu će stupiti Zakon o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga, kao dio usklađenja hrvatskog zakonodavstva s pravnim stečevinama Europske unije, odnosno Direktive (EU) 2019/882 o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga. Ovim Zakonom se želi razne proizvode i usluge učiniti pristupačnijima osobama s invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti poštujući pritom načelo jednakog postupanja.

Prema ovom Zakonu, osobama s invaliditetom morat će se prilagoditi svi terminali za plaćanje, bankomati, uređaji za izdavanje karata, uređaji za prijavu, interaktivni samoposlužni terminali na kojima se pružaju informacije, osim terminala koji su ugrađeni kao dijelovi vozila, zrakoplova, brodova ili željezničkih vozila. Zakon uključuje i prilagodbu potrošačke terminalne opreme s interaktivnim računalnim svojstvima koja se upotrebljava za elektroničke komunikacijske usluge, za pristup audiovizualnim medijskim uslugama i e-čitača. Zrakoplovne, autobusne i željezničke usluge morat će prilagoditi osobama s invaliditetom svoje mrežne stranice, usluge na mobilnim uređajima uključujući aplikacije, elektroničke karte i usluge elektroničkog izdavanja karata, pružanje informacija o prijevoznim uslugama, uključujući i informacije o putovanjima u stvarnom vremenu.

Zakonu podliježu i potrošačke bankarske usluge, e-knjige i namjenska programska oprema, usluge e-trgovine, pa čak i komunikacija kod hitnih poziva na 112.

Hrvatski savez udruga invalida rada smatra kako Zakon ima mnogo prostora za poboljšanja u prilagodbi različitih aspekata života osobama s invaliditetom, no trenutačno, možda i važniji od samog Zakona je Tehnički propis o osiguravanju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti koji se odnosi na fizičku pristupačnost građevina osobama s invaliditetom. Tehnički propisi se također donose u skladu s ovom direktivom EU-a, a u lipnju bi trebali zamijeniti postojeći Tehnički propis

Zakonom se ne donose konkretni članci ili stavke na koje se može pozvati kad nepravilnosti, već se moramo pozivati na druge zakone iz područja na koja se odnose, stoga smatramo da je jako važno kako će inspekcijska tijela raditi, odnosno kako će zauzimati stajališta vezano uz nepravilnost. Na primjer, ako se u RH gradi nova građevina poslovne namjene, ona ne bi smjela biti nepristupačna, no kod nas je puno negativnih primjera, a nemamo sankcije ni za investitora, ni za izvođača, ni za nadzor. Tehnički propis je u suštini dobar, ali nedostaju sankcije u Zakonu o gradnji koji propisivao kazne zbog nepoštivanja Pravilnika.

U pogledu novog Tehničkog propisa, smatramo ako nema propisanih sankcija, onda ne možemo previše računati na njegovu dosljednu primjenu. Nažalost, iskustva nam govore  da je novčana kazna najbolji preventivni mehanizam.

Ovaj Zakon i podzakonski akti bili su dio okruglom stolu „Osobe s invaliditetom u prometu – HEKUP ‘25“ na kojem je ukazano da bez sankcija nema ni dosljedne provedbe Zakona. Pravobranitelj za osobe s invaliditetom je naglasio da je sveukupno gledano danas pristupačnost koja se odnosi na osobe s invaliditetom u Hrvatskoj bolja nego prije pet godina, ali u ovom trenutku nismo na razini kakvu bi osobe s invaliditetom trebale imati, niti smo na razini preuzetih međunarodnih pravnih obveza kao što je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom. Naglasio je i veliku razliku između gradskih središta i malih mjesta, a pristupačnost bi trebala biti jednaka na cijelom području Hrvatske.

Hrvatski savez udruga invalida rada je kao dio 8. Centra znanja za društveni razvoj u području unapređenja kvalitete življenja osoba s invaliditetom i Pravobranitelj za osobe s invaliditetom još su 2022. godine izradili promotivni video Pristupačnost kao ljudsko pravo s ciljem podizanja opće svijesti svih građana o potrebama osiguravanja pristupačnosti za osobe s invaliditetom.

 

Aktivno uključivanje osoba s invaliditetom ključno je za provođenje ovog Zakona u praksi.  Ako primijetite da neki proizvod, usluga, prostor ili sadržaj nisu pristupačni – imate pravo to prijaviti. Ako ne znate gdje prijavite svojoj udruzi čiji ste član.